Hluboký stabilizační systém páteře proč je tak důležitý a co byste o něm měli vědět?
Hluboký stabilizační systém páteře (HSSP), neboli "CORE", česky používaný také výraz "STŘED TĚLA". To vše je označení pro svaly zabezpečující a kontrolující stabilizaci páteře během veškerých pohybů člověka.
V obecnějším pojetí řadíme do svalů středu těla bránici, svaly pánevního dna, příčný sval břišní a hluboké svaly zádové, umístěné podél páteře. Souhrnně si tyto svaly můžeme představit jako krychli umístěnou v dutině břišní, jejiž přední stranu tvoří příčný břišní sval, zadní stranu hluboké zádové svaly kolem páteře, spodní část je tvořena svaly pánevního dna a vrchní část bránicí.
Svaly středu těla mají řadu úkolů, z nichž nejdůležitější je udržení těla jako celku. Svaly středu těla, především příčný sval bříšní a hluboké zádové svaly, se rovnoměrně smršťují, aby poskytly oporu spodním zádům při ohýbání, narovnání se, zvedání, táhnutí a pohybu končetin. Narozdíl od toho ostatní břišní svaly, velké zádové svaly a vzpřimovače páteře se smršťují jen proto, aby provedly pohyb požadovaným směrem.
Co je důvodem, že nám svaly hlubokého stabilizačního systému nepracují tak jak by měly? Sedavé zaměstnání, hodiny strávené za volantem a u počítače, špatné dýchání, stres, absence přirozeného pohybu a řada dalších faktorů zapříčiňuje to, že naše tělo pomalu zapomíná HSSP používat. Vlivem nedostatečné stimulace tudíž svaly HSSP pracují stále méně a méně. A co následně tělu hrozí?
Lidské tělo je velice inteligentní a najde si okamžitě náhradní řešení, které spočívá v tom, že aktivitu svalů hlubokého stabilizačního systému převezmou svaly povrchové. Problém je ale v tom, že svaly povrchové nebyli pro stabilizační funkci prioritně určeny, tudíž vzniká svalové napětí, bolesti a blokády, které zapříčiňují svalové dysbalance a špatné držení těla. V konečném důsledku jsou často hlavní příčinou bolestí zad, kterou v současné době trpí drtivá část populace.
Co nám může pomoci správně zapojit HSSP, neboli "core"? Výborné na nácvik aktivace svalů středu těla jsou různé balanční pomůcky, např. BOSU balance trainer, balanční čočky aj. Ty nutí cvičence udržovat jeho "core" nad středem balanční plošiny tak, aby z ní dotyčný nespadl. Vlivem nestability balanční pomůcky je cvičenec nucen zapojit svaly středu těla pro udžení rovnováhy, jinak by jednoduše řečeno, z balanční pomůcky spadl.
Naučit se správně aktivovat hluboký stabilizační systém se kromě lekcí BOSU naučíte i např. na lekci PILATES, JOGALATES a dalších.
Autor článku: Daniela Veličková
Zdroj: školení Face czech academy - Bosu cor e, Bosu strenght; školení Masarykova univerzita Brno, fakulta sportovních studií - core training